Greater Philadelphia Track Club

Four locations plus an online store for all your running needs. Enter the GPTC code for a 15% discount
CFG Bank
Click to learn more about CFG Bank's competitive deposit rates
CLUB SOCIAL was November 12th at 'The Mile' in Runnemede, NJ... Thanks for your support!

Featured Photos / Videos

Note: Greater Philadelphia Track Club promotes competition for post-high school and older athletes only.  

WE ARE NOT A YOUTH CLUB

President: Craig Strimel
1st V. President: Tom Jennings
2nd V.President: Rachel Wise
Treasurer: Chuck Shields

Feb 18: Fireside Frostbite 5 Mile

March 18: Haddonfield Adrenaline Run 5K

Apr 16: Valley Forge Revolutionary 5 Mile

April 30: Blue Cross Broad Street 10 Mile

May 29: Memorial Main Street Mile Yardley
Jun 3: Scott Coffee Moorestown 8K
Sep 10: Main Line Run 5K, Wayne
Sep 17: Philadelphia Distance Run 13.1
Oct 7: Delaware Distance Classic 15K
Nov 5: Run the Bridge 10K
Nov 18: Phila 1/2 Marathon & Rothman 8K
Nov 19: Philadelphia Marathon

2022 Series Champions!

2021 Series Champions

2019 Series Runners-Up
2018 Series Champions
2017 Series Champions

Road Team Captain: Lauren Siegel

Click series title at top for complete information and links to all races

Mar 11: Looney Leprechaun 10K, Richboro

Apr 1: Tyler Arboretum 10K, Media

May 21:  Coventry Woods 10K, Pottstown

Jun 25: Run for the Ages 10K, Reading
Jul 30:  Triple Trouble 15K, Elverson

Aug 20: Chobot Challenge 15K
Oct 7: Camp Innabah 5 Mile, Spring City
Oct 22:  Evansburg Challenge 10 Mile, Collegeville
Nov 25:  Delaware Open XC 5K, Wilmington

2022 Series Champions!

2021 Series Champions

2019 Series Runners-Up
2018 Series Champions

Off Road Team Captain: Lorraine Jasper

Click series title at top for complete information and links to all races

January 21-22, 2023

BIG WEEKEND FOR GPTC !!!

MICHELLE ROHL betters W55 American Indoor Record at the Hartshorne Masters Mile

Glenn Irion is named 2021 USATF Virginia Athlete of the Year !

Club records broken by Craig MacDonald, Kara Rubinich, Scott Burns, and Walé Aka-Bashorun

Chuck Kruelle (M55) and Walé Aka-Bashorun (M50) win National titles at National Masters Indoor Heptathlon

Doreen McCoubrie wins National W60 Crown at USATF XC Nationals

GPTC wins THREE team titles in M40, W40 and W60 at XC Nationals

USATF XC Nationals – Mechanicsville, VA

W40 TEAM SCORES

  1. Greater Philadelphia 10
    • Kara Rubinich 24:02 (1)  3rd W40  CLUB RECORD FOR MASTERS 6K XC
    • Erika Holroyd  24:52 (3)
    • Kim Dietrick  27:25 (6)  3rd W45
  2. Pike Creek Valley 18
  3. Colonial Road Runners 21
  4. Shore AC 29

W60 TEAM SCORES

  1. Greater Philadelphia 6
    • Doreen McCoubrie 25:31 (1) NATIONAL CHAMPION
    • Mary Swan 26:36 (2) 2nd W60
    • Julie Hayden 28:52 (3)

M40 TEAM SCORES

  1. Greater Philadelphia 29
    • Scott Burns 26:40 (3)  NEW CLUB RECORD FOR 8K XC
    • Jason Holroyd 27:09 (5) 3rd M45
    • Matt Wagoner 27:32 (6)
    • Brock Butler 27:40 (7)
    • Derek Reinhold 27:54 (8)
    • Chris Naimoli 28:07 (*11)
    • John Becker 28:15 (*12)
    • John Gagliardi 28:37 (*14)
  2. Colonial Road Runners 46
  3. Blacksburg Striders 75
  4. Bull City TC 91

W50 TEAM SCORES

  1. Shore AC 14
  2. Greater Philadelphia 15
    • Patty Heppelmann 26:04 (3) 2nd W50
    • Abby Dean 26:16 (4) 3rd W50
    • Terri Rath 27:16 (8)
  3. Impala Racing 20
  4. Genesee Valley Harriers 31
  5. Colonial Road Runners 42

M70 TEAM SCORES

  1. Boulder Road Runners 10
  2. Greater Philadelphia 16
    • Gene Dykes 35:49 (2) 3rd M70
    • David Anderson 37:28 (5)
    • Don Morrison 38:08 (9)
  3. Atlanta TC 21
  4. Tidewater Striders 41
  5. Genesee Valley Harriers 45

M60 TEAM SCORES

  1. Atlanta TC 13
  2. Shore AC 21
  3. Greater Philadelphia 23
    • Larry Rechtin 32:25 (6)
    • Bruce Weber 32:30 (8)
    • Tim Conheady 32:41 (9)  3rd M65 *** 16 second spread !
    • Scott Armstrong 33:41 (*11)
    • Bob Reynolds 34:52 (*18)
  4. Pike Creek Valley 39
  5. Colonial Road Runners 46
  6. Ann Arbor TC 56
  7. Genesee Valley Harriers 65

M50 TEAM SCORES

  1. Greater Springfield 46
  2. Chattanooga TC 50
  3. Atlanta TC 71
  4. Colonial Road Runners 82
  5. Greater Philadelphia 109
    • Tim Harte 28:07 (1) 3rd M50
    • Dan Mazo 31:47 (21)
    • Matt Cutrona 32:32 (25)
    • Mark Carver 33:37 (30)
    • Chuck Shields 34:14 (32)
    • Robert Hill 34:57 (*33)
    • Andy Shearer 35:54 (*35)
  6. Shore AC 144

National Masters Indoor Heptathlon – Kenosha, WI

M55 NATIONAL CHAMPION – CHUCK KRUELLE – 4,304 points

60, 8.56 – LJ, 15’1.5” – SP, 34’9” – HJ, 4’6.75” – 60HH, 11.14 – PV, 9’2.25” – 1000, 3:17.47

M50 NATIONAL CHAMPION – WALÉ AKA-BASHORUN – 4,500 points  CLUB RECORD

60, 7.97 – LJ, 18’1.75” – SP, 35’0.5” – HJ, 5’0.5”, 60HH, 10.08 – PV, 8’10.25 – 1000, 3:27.52

New Year’s Day 2023 Races

Run with Jack 5K – Bryn Mawr, PA

→Theresa Gagliardi 21:09  WINNER

→Dan Mazo 18:38  1st M50

Stanley’s Dream 5K – West Chester, PA

→ Kim Dietrick 21:29

New Year Day 5K – Reston, VA

→Terri Rath 23:06  1st W55

→Julie Hayden 23:45  1st W60

GPTC 2022 Accolades

USATF NATIONAL ATHLETES OF THE YEAR

MICHELLE ROHL – Masters T&F Distance, Mid Distance and W55 Age Group Athlete of the Year

►GENE DYKES – M70 LDR Athlete of the Year

LORRAINE JASPER – W60 LDR Athlete of the Year

MID ATLANTIC USATF LDR FINAL STANDINGS

Road GRAND PRIX Club scores

  1. Greater Philadelphia 3458.674
  2. Pike Creek Valley 3242.665
  3. Philadelphia Runner 3133.172
  4. Philadelphia Masters 2907.453
  5. Pineland Striders 2842.555

INDIVIDUAL STANDINGS – GPTC Men sweep top 4 spots, 6 of top 10.  GPTC Women place 5 in top 10.

WOMEN: Abby Dean (1st), Julie Pangburn (3rd), Patty Heppelmann (5th), Kim Dietrick (8th), Theresa Gagliardi (10th)

MEN: Tim Harte (1st), Gene Dykes (2nd), John Gagliardi (3rd), Dan Mazo (4th), Scott Armstrong (7th), Matt Cutrona (10th)

AGE GROUP WINNERS

W35 Theresa Gagliardi 1st

W40 Kara Rubinich 1st

W45 Patricia Heppelmann 2nd , Karen Dunn 3rd

W50 Abby Dean 1st , Siobhan McHugh tie 2nd

W55 Julie Pangburn 1st

W60 Doreen McCoubrie 2nd

M40 John Gagliardi 1st , Brock Butler 3rd

M45 Mike Padilla 1st

M50 Tim Harte 1st , Matt Cutrona 2nd, Mike Dechnik 3rd

M55 Dan Mazo 1st , Ken Kapner 3rd

M70 Gene Dykes 1st , Steve Sawyer 2nd , Dave Broadbent 3rd

M75 Tom Jennings 1st , James Bell 3rd

OFF ROAD Series Club scores

  1. Greater Philadelphia 2116.355
  2. Pike Creek Valley 1943.791
  3. Rosemont 1844.476
  4. Pineland 1834.200

AGE GROUP WINNERS

W19-39 Rachel Wise 1st

W50 Sheila Regan 1st

W60 Lorraine Jasper 1st

M50 Scott Armstrong 1st , Mike Flanagan 3rd

M60 Stan Hatch 2nd

M70 Gene Dykes 2nd, Tom Wise 3rd

Sprint Night – Armory, NYC

Wayne Foulke – 60, 7.82 – 200, 26.69

Jacques Lucien – 60, 8.14 – 200, 25.80

Ross O’Neill – 60, 8.33 – LJ, 14’2.25”

Leroy Miles – 60, 8.53 – LJ, 15’5” – TJ, 30’1”

Delvin Dinkins – 400, 57.91 – 26.45

Nick Damalas – 400, 59.62

Rob Ciervo – 400, 1:00.00

Wally Hernandez – 400, 1:07.78 – 200, 29.12

Paul Brock – 200, 31.99 – 60, 9.61

>