Greater Philadelphia Track Club

CLUB SOCIAL is THIS Saturday November 12th at 'The Mile' in Runnemede, NJ... Click image above for details
Four locations plus an online store for all your running needs. Enter the GPTC code for a 15% discount
CFG Bank
Click to learn more about CFG Bank's competitive deposit rates

Featured Photos / Videos

Note: Greater Philadelphia Track Club promotes competition for post-high school and older athletes only.  

WE ARE NOT A YOUTH CLUB

President: Craig Strimel
1st V. President: Tom Jennings
2nd V.President: Rachel Wise
Treasurer: Chuck Shields

Feb 19: Fireside Frostbite 5 Mile

Apr 24: Valley Forge Revolutionary 5 Mile

May 1: Blue Cross Broad Street 10 Mile

May 31: Memorial Main Street Mile Yardley
Jun 4: Scott Coffee Moorestown 8K
Sep 11: Main Line Run 5K, Wayne
Sep 18: Philadelphia Distance Run 13.1
Oct 8: Delaware Distance Classic 15K
Nov 6: Run the Bridge 10K
Nov 19: Phila 1/2 Marathon & Rothman 8K
Nov 20: Philadelphia Marathon

2021 Series Champions!

2019 Series Runners-Up
2018 Series Champions
2017 Series Champions

Road Team Captain: Mike Dechnik

Click series title at top for complete information and links to all races

Mar 12: Looney Leprechaun 20K, Richboro

Mar 26: Big Woods Half Marathon, Elverson

Apr 2: Tyler Arboretum 10K, Media

May 22:  Coventry Woods 10K, Pottstown

Jun 26: Run for the Ages 10K, Reading
Aug 21:  Double Trouble 15K, Elverson
Oct 1: Camp Innabah 5 Mile, Spring City
Oct 23:  Evansburg Challenge 10 Mile, Collegeville
Nov 26:  Delaware Open XC 5K, Wilmington

2021 Series Champions!

2019 Series Runners-Up
2018 Series Champions

Off Road Team Captain: Paul Hines

Click series title at top for complete information and links to all races

Moorestown Scott Coffee 8K

Gene Dykes 32:42, 90.010%

Doreen McCoubrie 35:20, 84.151%

Bob Reynolds 32:16, 82.955%

Fernando Moura 34:40, 81.827%

Dan Mazo 31:34, 79.567%

Bob Boland 34:00, 79.461%

John Gagliardi 28:18, 77.797%

Julie Pangburn 37:24, 76.649%

Kara Rubinich 32:55, 75.494%

Scott Armstrong 33:49, 74.914%

Patricia Heppelmann 36:25, 71.854%

Alison Schwalm 35:16, 70.983%

John Hay PA Distance Festival, West Chester, PA

Andrew Albright – 400, 1:01.48

Bonnie Bryson – 400, 1:11.59

John Becker – 800, 2:04.17

John Goldthorp – 800, 2:04.80 – 5000, 18:09.42

Scott Burns – 800, 2:05.95

Phil Reilly – 800, 2:07.48

Brock Butler – 800, 2:08.57

Chuck Kruelle – 800, 2:19.95

Chuck Shields – 800, 2:36.81

Duncan Smith – 800, 2:40.26

Christy Peterson – 800, 2:42.30

Dave Welsh – Mile, 4:34.32

Mike Padilla – Mile, 4:48.98

Tim Harte – 5000, 16:52.33

 Reza Manavi – 5000, 18:19.63

Memorial Main Street Mile – Yardley, PA

Brock Butler 4:30, 1st M40, 90.370%

John Paul Gagliardi 4:46, 2nd M40,

Tim Harte 4:50, 1st M50, 91.034%

Mike Dechnik 5:08, 2nd M50

Reza Manavi 5:20, 76.250%

Bob Reynolds 5:24, 1st M60,

Chuck Kruelle 5:27, 80.734%

Scott Armstrong 5:31, 83.082%

Bob Boland 5:40, 2nd M60, 85.882%

Chuck Shields 5:44, 3rd M60, 82.558%

Alison Schwalm 5:48, 3rd W40, 76.149%

Gene Dykes 5:51, 1st M70, 90.883%

Lorraine Jasper 5:53, 1st W50, 88.952%

Fernando Moura 6:03, 2nd M70, 84.573%

Julie Pangburn 6:18, 80.159%

Tom Jennings 7:31,

Jack Comiskey 8:13, 58.621%

East Coast Relays and Last Chance Invitational – Edison, NJ

Distance Medley Relay – Winners – New Club Masters Record

M40 – 10:53.70

Dave Welsh 1200 – 3:20.24

John Goldthorp  400 – 54.21

John Becker  800 – 2:04.16

Brock Butler  1600 – 4:35.09

M50 – 12:03.07

Andy Shearer 1200 – 3:59.58

Andrew Albright  400 – 1:00.46

Rob Ciervo  800 – 2:15.69

Tim Harte  1600 – 4:47.33


4×400 Relay – Winners

M40 – 3:43.81

John Goldthorp 57.07

Dave Welsh 54.65

Brock Butler 56.82

John Becker 55.27

M50 – 4:09.54

Chuck Kruelle 1:01.79

Andrew Albright 1:01.06

Tim Harte 1:01.71

Rob Ciervo 1:04.99

M60 – 4:32.60

Duncan Smith 1:07.03

Chuck Shields 1:09.27

Bob Reynolds 1:09.12

Carl Stocking 1:07.17


Ross O’Neill – 100, 12.84 – LJ, 16’11.25”

Rick Goettel – 200, 23.70

Andrew Albright – 400, 1:01.98

Chuck Kruelle – 800, 2:27.12

Andy Shearer – 1500, 5:12.68

Coventry Woods Trail 10K – Off Road series race #2 – Pottstown, PA

GPTC wins second race and increases lead in the Series.

Race club scores – GPTC 370.825, Rosemont 353.005, Pike Creek 312.616

Overall club standings – GPTC 724.273, Pike Creek 633.104, Pineland 461.868, Phila Masters 368.590, Rosemont 353.005

Lorraine Jasper 48:27, 1st W50, 77.365

Tim Harte 41:04, 1st M50, 74.229

Gene Dykes 50:22, 1st M70, 73.494

Bob Reynolds 46:01, 2nd M60, 73.198

Dan Mazo 43:52, 3rd M50, 71.998

Mike Flanagan 44:10, 69.019

Mark Tallon 43:14, 68.736

Don Morrison 52:47, 2nd M70, 68.424

Stan Hatch 47:23, 67.851

Kara Rubinich 47:53, WINNER, 65.332

Barb Gorka 57:32, 2nd W50, 64.340

John Regan 47:44, 62.779

Reza Manavi 45:30, 61.648

Rachel Wise 50:32, 59.664

Tom Jennings 1:06:20, 59.422

Mary Pat McFarland 1:09:31, 52.601

Sheila Regan 1:09:31, 48.454

Colleen Tozer 1:02:10, 48.177

Jack Comiskey 1:16:35, 43.983

>