Greater Philadelphia Track Club

Premier Group INsurance
Premier Group Insurance Len Garza
CFG Bank
CFG Bank - Duncan Smith

Featured Photos / Videos

Note: Greater Philadelphia Track Club promotes competition for post-high school and older athletes only.  

WE ARE NOT A YOUTH CLUB

President: Craig Strimel
1st V. President: Tom Jennings
2nd V.President: Rachel Wise
Secretary: Alison Schwalm
Treasurer: Chuck Shields

Feb 17: Fireside Frostbite 5 Mile

Mar 16: Haddonfield Adrenaline Run 5K

Apr 21: Valley Forge Revolutionary 5 Mile

May 5: Blue Cross Broad Street 10 Mile

May 27: Memorial Main Street Mile Yardley
Jun 1: Scott Coffee Moorestown 8K

Jun 1: Red Rose 5 Mile Run
Sep 15: Main Line Run 5K, Wayne
Sep 15: Philadelphia Distance Run 13.1
Oct 20: Delaware Distance Classic 15K
Nov 3: Run the Bridge 10K
Nov 23: Phila 1/2 Marathon & Rothman 8K
Nov 24: Philadelphia Marathon

2023 Series Champions!

Series Champions: 2023, 2022, 2021, 2018, 2017

Road Team Captain: Lauren Siegel

Click series title at top for complete information and links to all races

Mar 2: Looney Leprechaun 10K, Richboro

Apr 6: Tyler Arboretum 10K, Media

May 19:  Coventry Woods 10K, Pottstown

Jun 1: Wissahickon Trail Classic 10K

Jun 30: Run for the Ages 10K, Reading
Jul 28:  Triple Trouble 15K, Elverson

Aug 11: Chobot Challenge 15K
Oct 5: Camp Innabah 5 Mile, Spring City
Oct 13:  Evansburg Challenge 8.3 Mile, Collegeville
Nov 30:  Delaware Open XC 5K, Wilmington

2023 Series Champions!

Series Champions: 2023, 2022, 2021, 2019, 2018

Off Road Team Captain: Mike Flanagan

Click series title at top for complete information and links to all races

Adrenaline 5K – Haddonfield, NJ

Zach Miller 15:31, 1st Master, 87.218%

John Gagliardi 16:19, 1st M40, 85.495%

Harsha Thirumurthy 16:26, 1st M45, 86.815%

John Becker 16:51, 2nd M45, 83.383%

Tim Harte 17:07, 1st M50+Master, 88.900%

Josh Finger 17:41, 2nd M50+Master, 82.658%

Sara Girotto 18:43, 1st W45, 86.198%

Larry Rechtin 18:53, 1st M60, 85.525%

Matt Cutrona 18:55, 2nd M50, 79.119%

Dan Mazo 19:07, 2nd M60, 82.999%

Colin Bodels 19:13, 3rd M50, 78.491%

Abby Dean 19:14, 1st W50+Master, 87.608%

Amy Gannon 19:29, 2nd W50+Master, 84.602%

Keith Davies 19:36, 3rd M60, 83.844%

Sue Delfidio 19:41, 2nd W45, 80.356%

Scott Armstrong 20:03, 79.884%

Bob Reynolds 20:15, 1st M65, 82.634%

Bob Boland 20:27, 2nd M65, 83.374%

Chuck Shields 20:33, 79.968%

Eric Hernandez 20:45, 66.185%

Brett Hina 21:12, 2nd M55

Don Morrison 21:19, 1st M70, 85.145%

Siobhan McHugh 21:31, 2nd W50, 78.311%

Phil Reilly 21:31, 78.544%

Anabelle Broadbent 22:27, 1st W55, 78.545%

Lauren Siegel 23:48, 1st W60, 81.723%

Linda Boyer 24:11, 2nd W65, 82.495%

Dave Broadbent 24:31, 3rd M70, 75.187%

Sheila Regan 24:41, 69.075%

Steve Sawyer 25:30, 70.196%

Tom Jennings 26:03, 1st M75, 79.655%

Jim Bell 28:37, 2nd M70, 69.307%

Sandra Folzer 33:00, 1st W75, 81.263%

Diane McManus 47:58, 45.830% 

Midwest USATF Regional – Indianapolis, IN

Teri Rath – 800, 2:50.49 – 400, 1:13.43

Tim Conheady – Mile, 6:08.71 – 800, 2:37.46 – 400, 1:12.43

Brian Gallagher – Mile, 6:50.22 – 800, 3:11.51

Mike Stauch – Mile RW, 7:53.36  CLUB RECORD

Looney Leprechaun Trail Races – Tyler SP, Newtown, PA

10K

Derek Reinhold 47:54, WINNER, 59.047%

Mike Flanagan 54:48, 3rd M50, 57.117%

Scott Armstrong 57:23, 2nd M60, 57.072%

Rachel Wise 1:02:14, 1st W30, 48.848%

Don Morrison 1:05:48, 1st M70, 56.256%

Chuck Shields 1:06:29, 50.664%

Gene Dykes 1:08:48, 2nd M70, 55.378%

Sheila Regan 1:14:22, 1st W50, 46.885%

Christine Kelley 1:18:17, 1st W60, 50.415%

Tom Wise 1:19:40, 46.464%

Half Marathon

Stan Hatch 2:12:41, 1st M60

Atlanta Half Marathon

Don Morrison 1:42:14   2nd M70

Gene Dykes 1:44:35   1st M75

Anabelle Broadbent 1:49:47  3rd W55

Frostbite Five Miler – Ambler, PA

  • GPTC 412.392
  • Philadelphia Runner 404.661
  • Pike Creek 403.330
  • Liberty TC 390.118
  • F&M TC 388.945
  • Pineland Striders 360.598
  • AOC Ambler Olympic Club 358.545
  • Philadelphia Masters 331.355
  • Ambler Area RC 298.520

Vince Aloyo 48:19, 2nd M75, 65.367%

Scott Armstrong 33.29, 78.198%

Marten Beels 29:48, 76.063%

Colin Bodels – 29:27, 1stM50, 83.531%

Linda Boyer – 40:39, 1st W65, 80.525%

Keith Davies – 34:20, 78.398%

Ian Doreian – 31:14, 73.106%

Josh Finger – 29:49, 2nd M50, 79.765%

Sandra Folzer – 58:55, 1st W80, 77.086%

Theresa Gagliardi – 34:36, 71.291%

Amy Gannon – 33:07, 1st W50, 81.228%

Stan Hatch – 36:06, 73.176%

Steve Hranilovich – 35:57, 72.137%

Fernando Moura – 37:07, 1st M70

John Becker – 27:27, 1st M45, 83.182%

Chris Naimoli – 28:18, 3rd M40, 80.094%

Larry Rechtin – 32:56, 3rd M60, 80.213%

Derek Reinhold – 27:30, 1st M40, 82.424%

Phil Reilly – 36:06, 76.731%

Bob Reynolds – 33:55, 2nd M65, 80.885%

Steve Sawyer – 42:51, 3rd M70

Chuck Shields – 35:00, 76.905%

Dave Webb – 34:21, 69.238%

Mark Wenger – 36:22, 70.073%

John Gagliardi – 27:38, 2nd M40, 82.027%

Bob Boland – 34:49, 3rd M65, 80.326%

Andrew Albright – 35:49, 68.125%

Siobhan McHugh – 36:38, 75.114%

David Hilton – 38:56

Sheila Regan – 40:38, 68.499%

USATF NY Tri-State Championship – Ocean Breeze, Staten Island, NY

Michelle Rohl – Mile RW, 7:21.11 CLUB RECORD – 800, 2:36.07

Craig MacDonald – SP, 43’4.5” – 35LB WT, 38’2” CLUB RECORD

Alison Schwalm – 400, 1:04.36 – 800, 2:31.02

Loraine Jasper – 400, 1:13.34 – 800, 2:56.88

Cathy Popovitch – 400, 1:37.06 – 200, 41.39 – SP, 18’1.75”

Cheryl Bellaire – 400, 1:17.38 – 200, 34.23

Claudia Simpson – 400, 1:27.74

Coreen Steinbach – 400, 1:23.30 – 800, 3:21.60

Marisa Sutera Strange – 3000, 11:42.08 – 800, 3:00.30

Chuck Kruelle – 60HH, 11.60 – 800, 2:40.78 – TJ, 26’3.25”

Daryl Johnson – 60HH, 11.30

Anthony Pugliese – 60HH, 12.39 – 800, 3:04.53 – SP, 35’2” – LJ, 13’1.5” – HJ, 4’3.25”

Kevin Collins – 60, 8.17 – 200, 27.48

Wayne Foulke – 60, 8.00 – 200, 27.47

Leroy Miles – 60, 8.76 – 200, 29.60 – LJ, 15’1” – TJ, 26’2.5”

Guy Delilio – 60, 10.52 – 200, 36.82

Eric Hernandez – 1500, 5:34.77 – 3000, 12:36.00 – 200, 32.27

Paul Brock – 400, 1:11.16 – 200, 31.67

USATF Masters 5K Road Championship – Atlanta, GA

W40 Club scores

  1. Atlanta 59:08
  2. Athens 59.42
  3. GPTC 1:02:06
  4. Impala 1:06:35

GPTC W40 squad

Sara Girotto 18:49 3rd W45

Abby Dean 20:22  3rd W50

Anabelle Broadbent 22:55

Lauren Siegel 24:19

M40 Club scores

  1. Atlanta A 50:26
  2. Atlanta B 54:47
  3. Athens 56:05
  4. GPTC 57:31
  5. Shore AC 1:02:01
  6. Atlanta D 1:09:04

GPTC M40 squad

Matt DiPretore 17:06

Matt Cutrona 19:10

Gene Dykes 21:15 M75 CHAMPION

Don Morrison 21:25

Lake Erie USATF – Geneva, OH

Mike Stauch – 1500 RW, 7:22.98  CLUB RECORD – 3000 RW, 15:11.63 CLUB RECORD

Brian Gallagher – 800, 3:07.87 – Mile, 6:57.95

Princeton Invitational

Craig MacDonald – WT (35lbs), 37’9.5”  CLUB RECORD – SP, 43’8.75”

Millrose Games – The Armory, NYC

M50 4×400

1)GPTC – 3:57.44 (John Curtis 59.88-Nick Damalas 59.83-Rob Ciervo 59.18-Delvin Dinkins 58.57)

2)Central Park – 3:58.47

3)TNT International – 4:18.71

4)Garden State 4:20.91

5)Shore AC 4:22.48

6)Elitefeats 4:41.42

W40 4×400

1)Central Park – 4:31.64

2)GPTC – 4:37.57 (Alison Schwalm 1:04.70-Kate Powell 1:06.41-Laura Kline 1:11.32-Amy Gannon 1:15.16)

3)Bella n Motion 4:41.35

4)Garden State 4:47.41

M60 4×400

1)Shore AC 4:30.91

2)Mass Velocity 4:52.47

3)Elitefeats 5:14.88

4)GPTC – 5:22.97 (Wally Hernandez-Anthony Pugliese-Paul Brock-Jeff Flock)

5)Central Park 5:31.80

USATF SE Regional Indoor – Gainesville, FL

Deia Goff – 60HH, 11.59 – 200, 31.67 – HJ, 3’9.25” – SP, 27’7.25” – PV, 7’6.5 NEW CLUB RECORD – LJ, 12’11.25” NEW CLUB RECORD

Jayson Ness – LJ, 13’10.5” – SP, 32’3” – WT, 22’5”-SWT, 13’6”- 60, 8.92

Claudia Simpson – PV 5’1”- HJ, 3’7.25”-60HH, 13.95-200, 36.04

Paul Shuler – 800, 2:24.81 – 1500, 5:01.55 – 3000, 10:56.23

Cathy Popovitch – 400, 1:35.00 – 200, 41.52

Bill Yelverton – 400, 59.22

Bob Riss – 400, 1:10.07

Frank Colden Meet – Ursinus College

Craig MacDonald – WT, 35’1” – SP, 41’11.5”

Leroy Miles – 60, 8.78

Wayne Foulke – 60, 8.00

Alison Schwalm – 800, 2:30.61

Lorraine jasper – 800, 2:47.73

Cheryl Bellaire – 800, 2:58.84 – 3000, 13:37.31

Claudia Simpson – 200, 36.41

Lexis Forrestal – HJ, 4’9”

USATF East Region Indoor T&F Championship – Providence, RI

Lionel Jackson – 60, 8.35 – 200, 28.62

Paul Brock – 60, 8.62 – 200, 32.02 – 400, 1:11.87

Kris Spahr – 60, 10.63 – 200, 40.83

Jeff Flock – 200, 30.33 – 400, 1:07.35

Michelle Rohl – 800, 2:33.84

Craig MacDonald – SP, 43’3.75” – WT, 45’1.75” – SWT, 23’2.75”

Greg Cheney – SP, 38’7” – WT, 50’7.5” NEW CLUB RECORD 25 LB WT

USATF XC Championship – Mechanicsville, VA (MEN 8K, WOMEN 6K)

W50 Team Scores

GPTC 10, Shore AC 12

Amy Gannon 25:04 – 1st W50

Theresa Gagliardi 25:55

Abby Dean 26:43 – 3rd W50

Lorraine Jasper 27:28 – 3rd W60 – AG% 83.3%

Louise Kelley 29:47

M70 Teams

Boulder RR 12 (win on tiebreaker)

GPTC 12 (Don Morrison, Gene Dykes, Steve McCormick, Jim Assal)

Atlanta TC 22

M40 Teams

Colonial RR 40

Ragged Mountain Racing 53

GPTC 83 (John Becker, Derek Reinhold, John Gagliardi, Matt DiPretore, Marten Beels)

DOJO Racing 84

Blacksburg Striders 111

Enorphin Fitness 118

Shore AC 68

M60 Teams

Shore AC 9

GPTC 17 (Larry Rechtin, Tim Conheady, Scott Armstrong, Keith Davies, Chuck Shields)

Atlanta TC 21

Pike Creek 50

Ann Arbor 51

Colonial RR 54

M50 Teams

Blacksburg Striders 46

Santa Barbara 48

Colonial RR 90

GPTC 98 (Tim Harte, Matt Cutrona, Mike Flanagan, Joel Hollenbeck, Andy Shearer)

John Becker 27:23 – 82.2%AG

Derek Reinhold 27:55 – 80.7%AG

John Gagliardi 28:02 – 80.3%AG

Tim Harte 28:34 – 1st M55 – 86.4%AG

Matt DiPretore 29:34

Marten Beels 29:44

Larry Rechtin 31:59 – 82.1%AG

Matt Cutrona 32:19

Tim Conheady 32:30 – 3rd M65 – 83.9% AG

Mike Flanagan 32:36

Scott Armstrong 32:53

Keith Davies 32:58 – 81.2%AG

Joel Hollenbeck 33:42

Chuck Shields 34:01

Don Morrison 36:32 – 3rd M70 – 80.6%AG

Andy Shearer 37:28

Gene Dykes 37:38 – 1st M75 – 80.6%AG

Steve McCormick 41:18

Jim Assal 54:23 – 1st M80

>