2019 USATF Club Cross Country Nationals Lehigh University, Bethlehem, PA

Featured Photos / Videos

Note: Greater Philadelphia Track Club promotes competition for post-high school and older athletes only.  

WE ARE NOT A YOUTH CLUB

President: Craig Strimel
1st V. President: Tom Jennings
2nd V.President: Rachel Wise
Treasurer: Chuck Shields

USATF Masters Half Marathon Championship – Syracuse, NY

GPTC W60 team sweeps 1-2-3 positions. Abby Dean sets new club mark.

W60 – Doreen McCoubrie 1st, 1:33.28, Lorraine Jasper 2nd, 1:36.43, Mary Swan 3rd, 1:37.39

M70 – Gene Dykes 1st, 1:32.48

W50 – Abby Dean 2nd, 1:24.57  CLUB MASTERS RECORD

W40 – Kara Rubinich, 1:25.42

USATF Masters T&F Championship – The Armory, NYC

GPTC sent 46 competitors to Indoor Nationals, our biggest turnout for T&F in club history. 20 Individual and 12 Relay titles, 14 new Club records, 3 American records!!!

The Club has its best showing ever: 3rd place Overall, 3rd place Men, 5th place Women. Overall Scores: Potomac Valley 557, SoCal TC 534.5, GPTC 424

Top GPTC scorers were Julie Hayden and Michelle Rohl with 26 points each for the women and Tim Conheady with 28 points for the men. Team Captain Anthony Pugliese scored 22 points in EIGHT events and organized all the club relays. Great job everyone.

National Champions – GOLD MEDAL WINNERS

Bruce Rash – M60 400 – 1:02.78

Traci Tempone – W25 800 – 2:41.86 – Mile – 5:45.81

Alison Schwalm – W40 800 – 2:24.93

Michelle Rohl – W55 800 – 2:26.85  AMERICAN RECORD – Mile – 5:29.34 CLUB MASTERS RECORD – 3000 – 10:22.74 AMERICAN RECORD AND CLUB OVERALL/MASTERS RECORD Michelle also ran a 1:06.65 leg on a WORLD RECORD W50 Non Club 4×400

Julie Hayden – W60 800 – 2:47.95 – Mile – 6:16.25

Steve Thompson – M25 800 – 1:56.63 – Mile – 4:26.61

Tim Conheady – M60 800 – 2:35.08 – Mile – 5:47.03 – 3000 – 11:18.11

Dave Welsh – M45 Mile – 4:37.25 – 3000 – 9:41.03

Tim Harte – M50 Mile – 4:48.55

Cheryl Bellaire – W60 3000 – 13:27.87

Glenn Irion – M65 HJ – 5’4.25” AMERICAN RECORD & CLUB MASTERS RECORD  TJ – 34’10.5”

Nick Damalas – M50 TJ – 37’3.25”

Michael George – M35 Pentathlon – 1,935 pts.

SILVER MEDAL WINNERS

Wayne Foulke – M55 60 – 7.63 F – 7.69 Pre CLUB MASTERS RECORD

Alison Schwalm – W40 400 – 1:02.80 CLUB MASTERS RECORD

Julie Hayden – W60 400 – 1:14.70

John Curtis – M55 400 – 57.85

Dave Welsh – M45 800 – 2:05.74

Steve Thompson – M25 HJ – 6’0.75 CLUB OVERALL RECORD

Russell Willit – M50 SP – 43’7” CLUB MASTERS RECORD

Craig MacDonald – M55 SP – 43’3.25”

Mike Rohl – M55 – 1M RW – 9:27.17, 3000 RW – 18:27.63 BOTH CLUB RECORDS

BRONZE MEDAL WINNERS

John Curtis – M55 200 – 25.57 F – 25.63 Pre

Tracy Robinson – M35 400 – 51.98

Scott Burns – M40 800 – 2:03.82 – Mile – 4:28.41

Dan Mazo – M55 3000 – 10:28.69

Leroy Miles – M55 TJ – 31’9.5”

Anthony Pugliese – M60 SP – 36’5” CLUB MASTERS 5K SP RECORD WT – 37’9” CLUB MASTERS 20LB RECORD Pentathlon 2,735 pts

ADDITIONAL INDIVIDUAL RESULTS

Terri Rath – W55 60 – 9.65 – 800 – 2:49.18

Ross O’Neill – M50 60 – 8.09 – 200 – 25.98 – LJ 15’10.25”

Tracy Hunt – M50 60 – 8.47 – 200 – 27.80

Jacques Lucien – M55 60 – 7.99 F – 7.85 Pre – 200 – 26.02

Wayne Foulke – M55 200 – 26.27

Bruce Rash – M60 20 – 28.08 – 800 – 2:44.23

John D’Anjou – M40 400 – 54.66

Delvin Dinkins – M50 400 – 58.30

Wally Hernandez – M60 400 – 1:07.23

Duncan Smith – M60 400 – 1:07.64 – 800 – 2:48.77

Daryl Johnson – M60 400 – 1:08.76 – LJ – 13’11.5”

Cheryl Bellaire – W60 Mile – 6:44.63

Tom Jennings – M75 Mile – 7:32.82

Kim Dietrick – W45 3000 – 12:20.71

Matt Cutrona – M50 3000 – 10:38.38

Mike Bizal – M60 3000 – 12:18.30

Seth Bergman – M70 3000 – 14:24.21

Nick Damalas – M50 60HH – 9.78 CLUB MASTERS RECORD

Anthony Pugliese – M60 60HH – 14.73 – LJ – 12’3.75” – Pent – 2,735 pts.

John Patterson – M60 PV – 7’6.5” – 800 – 2:59.82

Leroy Miles – M55 LJ – 16’1.5”

Craig MacDonald – M55 SWT – 18’2” CLUB MASTERS 44LB RECORD

Rob Ciervo – M50 800 – 2:18.04

Will Martin – M50 800 – 2:23.20

Chuck Shields – M60 800 – 2:32.45

Brian Gallagher – M60 800 – 2:59.11 – Mile – 6:35.13

RELAY RESULTS

4×200

• W25 – GOLD – Terri Rath – Cheryl Bellaire – Julie Hayden – Traci Tempone 2:15.57 CLUB RECORD

• M25 – GOLD – Anthony Pugliese – Mike Rohl – Tim Conheady – Steve Thompson  2:08.92

• M35 – John D’Anjou – Scott Burns – Kevin Collins – Tracy Hunt 1:47.72

• M50 – GOLD – John Curtis – Ross O’Neill – Delvin Dinkins – Nick Damalas  1:46.20

• M55 – SILVER – Wayne Foulke – Leroy Miles – Bruce Rash – Jacques Lucien  1:49.19

• M60 – GOLD – Daryl Johnson – Duncan Smith – Waly Hernandez – Paul Brock   2:05.27

4×400

• W25 – GOLD – Terri Rath – Traci Tempone – Julie Hayden – Alison Schwalm  5:03.97

• M25 – GOLD – Steve Thompson – Anthony Pugliese – Brian Gallagher – Mike Rohl  5:10.03

• M50 – GOLD – John Curtis – Will Martin – Rob Ciervo – Delvin Dinkins  4:12.22

• M55 – BRONZE – Leroy Miles – Dan Mazo – Wally Hernandez – Jacques Lucien  5:16.88

• M60 – GOLD – Chuck Shields – Daryl Johnson – Duncan Smith – Bruce Rash 4:48.97

4×800

• W25 – GOLD – Cheryl Bellaire – Traci Tempone – Alison Schwalm – Michelle Rohl  11:45.94

• M25 – SILVER – Steve Thompson – Seth Bergman – Tom Jennings – Mike Rohl  13:10.43

• M50 – GOLD – Tim Harte – Brian Gallagher – Neill Clark – Dan Mazo   10:19.43

• M60 – GOLD – Tim Conheady – Anthony Pugliese – Duncan Smith – Bruce Rash  11:31.38

PENTATHON EVENTS

M35 – Michael George – 1935 pts: 1000 – 3:41.23 – 329 pts, 60 HH – 11.22 – 362 pts, HJ – 4’9.75” – 389 pts, LJ – 16’7.75” – 427 pts, SP – 28’7” – 428 pts

M60 – Anthony Pugliese – 2735 pts: 1000 – 3:50.45 – 629 pts, 60HH – 12.87 – 416 pts, HJ – 4’4” – 552 pts, LJ – 12’4.5” – 441 pts, SP – 35’5.25” BRONZE MEDAL

Lucky Leprechaun 10K Trail Race

GPTC wins Mid Atlantic USATF Off Road Series Opener. Lorraine Jasper wins Overall Title. Race was shortened from 20K to 10K due to cold rain turning to sleet. Club scores: GPTC 332.798, Pineland 279.939

Lorraine Jasper 53:01 Winner 71.613%

Scott Armstrong 47:48 1st M50  67.259%

Gene Dykes 55:33  1st M70  66.637%

Mike Flanagan 48:05  2nd M50  63.951%

Stan Hatch  51:14  1st M60  63.338%

Rachel Wise  53:14  1st W30  56.637%

Reza Manavi  54:45  51.659%

Feb 19: Fireside Frostbite 5 Mile

Apr 24: Valley Forge Revolutionary 5 Mile

May 1: Blue Cross Broad Street 10 Mile

May 31: Memorial Main Street Mile Yardley
Jun 4: Scott Coffee Moorestown 8K
Sep 11: Main Line Run 5K, Wayne
Sep 18: Philadelphia Distance Run 13.1
Oct 8: Delaware Distance Classic 15K (new date)
Nov 6: Run the Bridge 10K
Nov 19: Philadelphia 1/2 Marathon & Rothman 8K
Nov 20: Philadelphia Marathon

2021 Series Champions!

2019 Series Runners-Up
2018 Series Champions
2017 Series Champions

Road Team Captain: Mike Dechnik

Click series title at top for complete information and links to all races

Mar 12: Looney Leprechaun 20K, Richboro

Mar 26: Big Woods Half Marathon, Elverson

Apr 2: Tyler Arboretum 10K, Media

May 22:  Coventry Woods 10K, Pottstown

Jun 26: Run for the Ages 10K, Reading
Aug 21:  Double Trouble 15K, Elverson
Oct 1: Camp Innabah 5 Mile, Spring City
Oct 23:  Evansburg Challenge 10 Mile, Collegeville
Nov 26:  Delaware Open XC 5K, Wilmington

2021 Series Champions!

2019 Series Runners-Up
2018 Series Champions

Off Road Team Captain: Paul Hines

Click series title at top for complete information and links to all races